Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa

Skirta moterims nuo 25 iki 60 metų

Gimdos kaklelio vėžiu paprastai suserga jaunos moterys – tai antras pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų vėžys. Kol žemo laipsnio gimdos kaklelio displazija (gimdos kaklelio epitelio pažeidimas, sukeltas žmogaus papilomos viruso) pasiekia aukštą laipsnį, praeina maždaug 9 metai. Aukšto laipsnio displazija pereina į invazinį vėžį – tai trunka nuo 3 mėnesių iki 2 metų. Pirmųjų organizmo pokyčių moterys dažnai nejaučia, bet jei jie būtų laiku nustatyti, tai leistų išvengti ligos arba visiškai pasveikti.

Pagal sergamumą ir mirtingumą nuo šios ligos Lietuva pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių. Suomijoje, prieš 40 metų pradėjusioje gimdos kaklelio vėžio atrankinę patikrą, moterų sergamumas gimdos kaklelio vėžiu yra 4-5 kartus mažesnis nei Lietuvoje. Islandija per 35 metus sugebėjo patikros būdu mirtingumą nuo šios ligos sumažinti net 80 proc., Suomijoje per 32 patikros metus mirtingumas buvo sumažintas 52 proc., o Norvegijoje per 10 metų – 10 procentų. Vykdant šią programą kur kas dažniau diagnozuojama carcinoma in situ – neinvazinis (neišplitęs) vėžys,palyginti dažniau nustatomas I stadijos ir rečiau II-IV stadijų vėžys.

Lietuvoje 2005-2009 m. (programa vykdoma nuo 2004 m. liepos) šios priemonės padėjo išvengti ankstyvos mirties nuo gimdos kaklelio vėžio daugiau kaip 2,8 tūkst. moterų.

Pagal programą atliekami tyrimai – kartą per trejus metus.

Tepinėlis šiam tyrimui paimamas greitai ir visiškai neskausmingai. Pagal tam tikrus citologinio tepinėlio tyrimo rezultatus gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.