KELIAUTOJŲ DĖMESIUI!

2014-07-03

Informuojame, kad kiekvienais metais Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) perengia rekomendacijas apie skiepijimus keliaujant į visas pasaulio šalis, kurių tikslas – apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų, užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių, suteikti keliautojams kuo mažiau rūpesčių ir nepatogumų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, vadovaudamasis 2014 metais atnaujintomis Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) rekomendacijomis, parengė rekomendacijų keliautojams ,,Dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujant į užsienio šalis“ atnaujinimą.

Atkreiptinas dėmesys, kad vykstant į tam tikras šalis skiepytis nuo geltonojo drugio privaloma, į kitas tik rekomenduojama. Tam tikros šalys iš keliautojų, atvykstančių iš infekuotų teritorijų ar vykusių tranzitu per infekuotas teritorijas reikalauja geltonojo drugio skiepijimo sertifikato. Tai svarbu keliautojams, kurių kelionės maršrutas siejasi su infekuotomis geltonojo drugio teritorijomis.

Įgyvendinant pasaulinį poliomielito laukinio viruso eradikavimo iniciatyvos veiksmų planą 2013 metais sutrumpėjo šalių, į kurias vykstant Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja keliautojams revakcinuotis poliomielito vakcina, sąrašas. Poliomielito vakcinacija ir revakcinacija teberekomenduojama vykstant į Afganistaną, Pakistaną ir Nigeriją (endeminės šalys).

Pastaraisiais metais keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti tymais, ypač neskiepytiems asmenims, kadangi besitęsiantys tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos šalių. PSO rekomenduoja prieš kelionę į svečias šalis paskiepyti vaikus dvejomis tymų vakcinos dozėmis, o paaugliams ir suaugusiems abejojantiems dėl savo imuniteto pasiskiepyti bent viena vakcinos doze. Neskiepytiems ar nepilnai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytiems keliautojams turėtų būti pasiūlyta pasiskiepyti ir kitomis paprastai vaikystėje įskiepijamomis vakcinomis (pvz., kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, hepatito B).

Daugiau informacijos apie rekomenduojamus ar privalomus skiepus, rengiantis kelionei, gyventojams suteiks gydytojas, įvertinęs galimus kelionės rizikos veiksnius, bei žmogaus sveikatos būklę ir sudarydamas individualų skiepų planą.

Kiekvienais metais PSO parengia rekomendacijas apie skiepijimus keliaujant į visas pasaulio šalis. Šių rekomendacijų tikslas – apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų, užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių, suteikti keliautojams kuo mažiau rūpesčių ir nepatogumų. Kiti faktoriai, lemiantys pasirinkimą: užkrečiamosios ligos rizika, asmens amžius, sveikatos būklė ir ankstesni skiepijimai, kiti rizikos faktoriai, kelionės tikslas, trukmė, sunkios nepageidaujamos reakcijos į ankstesnius skiepijimus, rizika užkrėsti kitus žmones, skiepijimų kaina. Jei keliauja vaikai, reikėtų įsitikinti, kad jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

 

© 2019m. VšĮ „Trakų ligoninė”. Mindaugo g. 17, LT-21114 Trakai. Telefonas: 8 (528) 55 785, El.paštas: info@trakuligonine.lt
Įstaigos kodas: 181383493, Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.